ساعت به وقت تهران


۱۵:۵۵
ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه: 8 - 20
جمعه: وقت آزاد

پیشنهاد عکس العملی عالمانه به رفتاری ظالمانه چند روز پیش در نیمه آذرماه ۹۶ رئیس جمهور آمریکا طی فرمانی از به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی خبر داد. رفتاری ظالمانه که قلب هر انسان عدالتخواه و هر مسلمان آزاده ای را به درد می آورد. اما عکس العمل مسلمانان به این […]

نحوه نگهداری بیت کوین به صورت مستقل و امن
نوشته شده توسط : سپهر محمدی | در تاريخ : ۱۸ مهر ۱۳۹۴ | ساعت : ۱۲:۳۹ ب.ظ

با سلام

با توجه به مشکلات سایت بلاک چین دات اینفو، دوستان زیادی از من می پرسند که چگونه از شر این سایت می توانند رهایی پیدا کنند؟؟!!
برخی حتی گمان می کنند تنها راه استفاده از بیت کوین عضویت در سایت Blockchain.info است!
راستش من اصلا باورم نمی شود کسی بیت کوین خود را بر روی سروری قرار دهد که معلوم نیست یک ساعت بعد هک می شود یا نه یا Down می شود یا نه یا قوانین آن کشور عوض می شود یا نه، در حالیکه می تواند بیت کوین را به سادگی نزد خودش نگه دارد!!!

برای نگه داری بیت کوین نزد خودتان لازم است کارهای زیر را انجام دهید:

۱- ابتدا یک کامپیوتر تمیز انتخاب کنید.
برای این منظور می توانید از لپتاپ یا هر کامپیوتر قدیمی که دیگر عمر خود را کرده است و استفاده دیگری ندارد و خیلی قدیمی شده است استفاده کنید، یک کامپیوتر کند هم خوب است و نیاز ما را بر آورده می کند. همچنین می توانید یک ویرچوال ماشین روی دستگاه خود نصب کنید. برای نرم افزار ویرچوال ماشین می توانید از VMWare یا Oracle Virtual Box استفاده کنید.
کامپیوتر تمیز، اما کامپیوتری است که شما خود شخصا بر روی آن سیستم عامل ریخته اید و مطمئن هستید که هیچ کس نرم افزار مخفی بر روی آن نصب نکرده است و سپس بر روی آن آنتی ویروسی که کاملا به روز است نصب کنید، در حال حاضر آنتی ویروس AVG Free کاملا برای این منظور مناسب است و همیشه مطمئن شوید که این کامپیوتر بی دلیل به اینترنت وصل نشود و فایروال آن فعال باشد و آنتی ویروس آن دایما به روز باشد.

۲- نصب نرم افزار کیف پول بیت کوین
نرم افزار های زیادی به صورت متن باز برای استفاده از کیف پول بیت کوین هست، مثل Bitcoin Core و Electrum
لیست کاملی از این نرم افزار ها را در اینجا می بینید:

https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

بیت کوین کور، برای سرور ها مناسب است و اصلا برای کلاینت توصیه نمی کنم از آن استفاده کنید، باید صبر کنید حدود ۳۰ گیگ دیتای تمام تراکنشهای بیت کوین از روز اول تا الان(زمان نگارش این پست) را دانلود کند و دایما هم یک کپی از هر تراکنش کل شبکه را دانلود می کند.

اما برای کلاینت ویندوزی نرم افزار Electrum را توصیه می کنم که یک نرم افزار متن باز است و می توانید آن را، از سایت خودش حتما و نه سایت دیگری، دانلود کنید و بر روی کامپیوتر تمیز نصب کنید.

۳- استفاده از کیف پول خودتان
حالا به راحتی با نرم افزار الکترام می توانید هر تعداد بخواهید کیف پول بیت کوین بسازید و با آن حواله های بیت کوین را مستقل از سایت بلاک چین یا هر سایت دیگری ارسال و دریافت کنید و به هیچ شخص دیگری هم برای نگهداری بیت کوین خودتان وابسته نیستید.
فقط دقت کنید کامپیوتر تمیز خود را از شبکه قطع و خاموش نگه دارید، یعنی شما کلید های خود را در مدیایی که خاموش و سرد است و از شبکه قطع است نگهداری می کنید، و اگر به همه فرامین این دستور العمل از ابتدا تا کنون درست عمل کرده باشید به این صورت احتمال حمله هکرها خیلی کم خواهد بود.
فقط وقتی قصد ارسال بیت کوین را دارید کامپیوتر خود را روشن می کنید، و به شبکه وصل می کنید، همین و بس!
البته در زمانهایی که کامپیوتر تمیز خود را روشن و به شبکه وصل می کنید کمی هم به آنتی ویروس فرصت دهید تا به روز شود.

۴- از کلید کلیه آدرس های خود کپی پشتیبان بگیرید. و در محل امنی حفظ کنید.
برای اینکه خیالتان راحت باشد از کلید کلیه آدرسهای خود یک کپی پشتیبان بگیرید و در محل امنی حفظ کنید. برای این منظور می توانید اطلاعات بک آپ کلید را روی یک فلش یا سی دی که فقط و فقط به کامپیوتر تمیز شما متصل شده باشند بریزید و یا حتی روی کاغذ(به صورت کدهای مربعی QRCode) پرینت کنید و در هر جای امنی که مطمئن هستید نگه دارید.
به این صورت حتی اگر کامپیوتر امن شما از بین برود یا دزدیده شود، شما دسترسی به بیت کوین خود دارید و می توانید مثلا در شرایط فوق العاده آن را بلافاصله به حساب دیگری جابجا کنید.

برای اینکه خیالتان راحت شود بهتر است، یکبار بازگردانی کلید را امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساب یا حسابهای شما باز خواهد گشت.

به هر صورت اگر از ولت سخت افزاری مثل Ledger Nano S و یا روش Cold Storage به صورت کامل و دقیق مطابق دستور العمل Electrum بر روی دو کامپیوتر یکی آفلاین و دیگری آنلاین، استفاده کنید، باز هم از این روش امن تر خواهد بود!

با احترام
سپهر محمدی

نظرات